Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день з боротьби з поліомієлітом. В цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику. Україна досі лишається в переліку 13 країн (Афганістан, Пакистан, Індія, Сирія, Нігерія, Ірак, Камерун, Мадагаскар і т.д.), де через низький рівень охоплення щепленнями залишається ризик спалаху поліомієліту крім того воєнний конфлікт який супроводжується міграцією населення в /чи з країн де реєструються випадки захворювань поліомієлітом.
Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусами поліомієліту трьох типів, зустрічаються в більшості випадків у дитячому або підлітковому віці, що характеризується ураженням центральної нервової системи, а саме сірої речовини спинного мозку, що призводить до паралічів і парезів рук, ніг і дихальної мускулатури до інвалідизації, смертельним наслідкам. Джерелом захворювання є хвора людина. Поліомієліт передається фекально-оральним та повітряно-краплинним шляхом, інфікування не щеплених відбувається через побутові предмети, іграшки на які потрапив вірус, або брудні руки. Віруси дуже стійкі у навколишньому середовищі, здатні до існування у воді до 100 діб, а у фекаліях до 180-200 діб. Добре зберігаються при заморожуванні та висушуванні.
Зберігають свою цілісність та активність під впливом харчових соків та антибіотиків. Руйнується при дії на нього високих температур (при кип'ятінні), дезінфікуючих речовин, УФ-променів.
Поліомієліт був справжнім лихом серед жителів Європи та Північної Америки до 50-х років минулого століття, доки, нарешті, вчені не створили ефективну вакцину проти нього. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).
Поліомієліт не можливо вилікувати, але смертельно небезпечній хворобі можна запобігти.
Вакцинація - єдиний надійний спосіб уникнути недуги. Шість доз вакцини достатньо щоб сформувати імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Наразі в Україні діти до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, у небезпеці через зафіксований минулого року спалах. Щоб надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, від 1 лютого 2022 року розпочалася компанія імунізації.
Справжні протипоказання до щеплення оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) це надзвичайно рідкісне явище. Їх можне визначити ваш лікар. В Україні достатня кількість вакцини, закупленої державним коштом.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, розповсюдження вірусу припиниться якщо вакцинувати достатню кількість людей у країні (понад 95%).
Що необхідно знати батькам, щоб попереджати зараження дитини
поліомієлітом:
- обов’язково дотримуватися графіка профілактичних щеплень.
- у період ендемічної загрози уникати місць масового скупчення людей, а також контакту з особами, які прибули з ендемічних за поліомієлітом країн.
- дотримуватися правил особистої гігієни, ретельне миття рук з милом.
- вживання якісної їжі та води (кип’яченої, бутильованої).
- ретельне миття овочів та фруктів.
- застосування дезінфікуючих засобів.
Закликаємо батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту і надолужити пропущенні щеплення!!!
Лікар – педіатр Л.О. СУХАНОВА