Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

Дата: 31.01.2020 08:55

Фото без описуГрип – це гостре інфекційне захворювання  вірусного походження. Характеризується  враженням  верхніх та нижніх  дихальних шляхів.  Джерелом інфекції  є хвора людина,  яка    представляє   найбільшу небезпеку для оточуючих в перші дні хвороби.

Шлях передачі – повітряно-крапельний. В деяких випадках можливий контактно-побутовий шлях передачі через різні  предмети домашнього побуту.

Пік захворювання  припадає на осінній та  зимовий періоди.

На відміну від звичайної простуди  при захворюванні грипом  погіршення самопочуття відбувається раптово,  а температура досягає  38-40°С  і тримається до 5 днів.

Скарги хворого:  на озноб,  м’язову слабкість,  головний біль.  Також при грипі  спостерігається світлобоязнь та почервоніння   очей.  Нежить та  заложеність носа у  відмінну  від простуди  може з’явитись  або може бути відсутня зовсім.  Виділень з носа,  як правило немає.   Навпаки,  є виражена  сухість  слизових оболонок носа та глотки.    З’являється сухий кашель який супроводжується  болем в грудній клітці.

Деякі групи населення підвержені   більш високому ризику ускладнень  або  більш тяжкому перебігу  хвороби:

- вагітні та породіллі, особливо  в період 2-ох тижнів після пологів.

-  діти до 1 року життя та до 5 років.

-   люди  старше 65 років.

-  люди  з  хронічними   захворюваннями   легень,  серцево-судинної системи, хворі на цукровий діабет,  ожиріння,

- хворі з імунодефіцитними   станами

Клінічні ознаки високого ризику розвитку ускладнень:

-  задишка при невеликій фізичній   активності або в спокої.

- затруднене   дихання,  ціаноз,  кров'яниста або забарвлена кров’ю  мокрота,    болі в грудях,   висока температура  тіла на  протязі   більше 3 днів, яка  погано купується  стандартними дозами жарознижуючих лікарських засобів,

-  кашель болісний,  низький артеріальний тиск.

Ускладнення  грипу:

-  з  боку легень  -  первічна  вірусна  або пізня  вірусно-бактеріальна  пневмонія;

-   поза легенями  -   міозити,

-  кардіальні  -  міокардити, перикардити,

-  з боку нервової системи -  менінгіти, енцефаліти, невралгії,

-   з  боку ЛОР – органів   -  риніти,  синусити, отити)

Лікування  грипу:  постільний режим,   рясне пиття.  Обов’язкова консультація  лікаря, який  призначить,  при необхідності   противірусні препарати,  жарознижуючі препарати ( за винятком аспірину) та надання  інших рекомендацій.

Треба пам’ятати,  що  одна з основних причин ускладнень при грипі – пізнє  звернення  за медичною допомогою.

Профілактика:

- Рекомендується  щорічна вакцинація протигрипозними вакцинами. Після консультації з сімейним лікарем.  Вакцинація  знижує  ризик захворіти грипом та попереджує  виникнення  тяжких  ускладнень.  Вакцинація  необхідно проводити  до початку активності  віруса  грип. Рекомендовано   вересень, жовтень. Імунна  відповідь вироблюється на протязі біля двох тижнів,  з часом знижується  і імунітет  тримається  до 6 місяців.

Неспецифічна профілактика:

- Часте миття рук,  промивання носа сольовим розчином.

- Провітрювання  та  вологе прибирання приміщень  як  дома,  так  і в  дитячих закладах та на роботі, уникнення  великого  скупчення людей,  вживання  багатої  кількості  рідини,   дотримування  правильного харчування та повноцінного сна.

Лікар – інфекціоніст,  завідуюча інфекційним відділенням

КНП «Білгород –Дністровська центральна  районна  лікарня»,

Завгородня Марина  Олександрівна.