A A A K K K
для людей із порушенням зору
Шабівська сільська рада
об'єднана територіальна громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

Шкодочинність амброзії полинолистої

Дата: 14.06.2019 12:19
Кількість переглядів: 414

Амброзія полинолиста — це однорічна трав’яниста рослина зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки й назва полинолиста). Стебло і листя опушені. Проростає у межах температур 6 - 22°С, сходи з'явля-ються з глибини до 8 см у березні - травні.

   Розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть дати по 30 - 40 тисяч насінин. Свіжозібране насіння не проростає, 4 - 6 місяців воно перебуває в стані біологічного спокою. Незріле насіння (у фазі молочної і воскової стиглості) здатне дозрівати та в подальшому проростати. Чим глиб-ше насіння   перебуває в ґрунті, тим воно довше залишається життєздатним. У польових умовах рослини амброзії зростають у середньому до 1м заввишки і до 1- 2см завтовшки (в нижній частині стебла). Цвіте у серпні- вересні, переважно вітрозапильна рослина. За сприятливих умов може досягати 2 метрів висоти, щільність сходів до 5 - 7 тис. шт, а фітомаса — до 10 тонн на гектар.

   Амброзія настільки пристосовується до умов, у які   потрапляє, що їй не страшні будь-які екологічні зміни. Походить рослина з Північної Америки  у 1914 р. була вперше вияв-лена на території України, у Дніпропетровській області. Крім нашої держави, рослина поширена у 20 державах Європи, в 12 державах Південної і Північної Америки, 3 держа-вах Південної Африки,  Кореї,  Японії,  Австралії. 

   Низький рівень землеробства, нестача ґрунтообробної техніки та гербіцидів   прово-кують масове проростання амброзії на полях. Вона становить конкуренцію іншим рослинам. Розвиваючи велику надземну масу здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати інші бур'яни та культурні рослини. На утворення 1 тонни сухої речовини амброзії полинолистої відбирається з ґрунту 950 тонн води, вдвічі більше, ніж пшеницею, в втричі, — ніж кукурудзою, в 4 рази — ніж сорго. При густоті до 20 рослин на кв. метрі виноситься з ґрунту 135 кг/га азоту, 40 кг/га фосфору, 157 кг/га калію, що в два-три рази більше, ніж пшеницею та кукурудзою. За середньої забур'яненості амброзією урожай соняшнику знижується на 40 %, кукурудзи — 35 %.

   Потрапляючи у сільськогосподарські культури разом із насіннєвим матеріалом. Наприклад, збирання соняшнику, кукурудзи, люцерни збігається з дозріванням бур’яну (серпень – вересень). Крім цього,при збиранні врожаю засмічених посівів пізньостиглих культур у нього потрапляє насіння  амброзії, відокремити яке досить важко.

В таких випадках необхідні додаткові витрати на очищення насіннєвого матеріалу. При засміченні посівів багаторічних та однорічних трав на зелений корм, а також луківі пасовищ якість корму, що заготовляється, знижується. У рослинах амброзії утворюється від 0,07 до 0,15% (стосовно сірої маси) гірких речовин і ефірних масел. При згодовуванні засміченого корму  коровам, смак молока стає гірким.

   Особливе занепокоєння викликає катастрофічне поширення амброзії полинолистої, як надзвичайно злісного буряну та небезпечного об’єкту для здоров’я людини. Квітковий пи-лок у період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Алергію викликають білки- антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизо-вих оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

   Боротьбу з амброзією варто розпочинати задовго до цвітіння. Уже з початку липня можна її скошувати. Якщо верхівка рослини буде обрізана, то вона не зможе розквітнути. Однак є ймовірність виросту додаткових пагонів. Тому найкраще знищувати амброзію разом з кореневою системою. Стебла найкраще спалювати. Перед знищенням необхідно захистити обличчя респіратором, а тіло — одягом. 

   Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;

пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км);

сільськогосподарських угідь.

   Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських куль-тур. На дуже засмічених землях кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %. На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо. Можна також використовувати натрієву й амінну сіль (2-3 кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10 кг/га) чи з сульфатом амонію.

Не варто зволікати, якщо бачите на подвір’ї небезпечну рослину. Напередодні цвітіння вона не така шкідлива. Тож самостійно знищити якнайбільше рослин до цвітіння, не допустити утворення пилку, насіння, а відтак і засилля цією рослиною нових територій. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора