A A A K K K
для людей із порушенням зору
Шабівська сільська рада
об'єднана територіальна громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

Відповіді на актуальні питання від Головного Управління Державної служби України з питань праці в Одеській області

Дата: 16.01.2019 16:37
Кількість переглядів: 506

ЩОДО НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ДОДАТКОВОЇ ВІДПУСТКИ НА ДІТЕЙФото без опису

ЗАПИТАННЯ: Чи має право жінка на першочергове використання соціальної додаткової відпустки на дітей, або така відпустка надається за графіком відпусток

ВІДПОВІДЬ:  Відповідно до ст.19 Закону України "Про відпустки" (далі – Закон про відпустки) жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 Кодексу законів про працю України).

          Зазначена відпустка є соціальною і не належить до виду щорічних відпусток, передбачених пунктом першим ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки, на неї не поширюються норми щодо щорічних відпусток, крім випадків, прямо передбачених законом.

          Така відпустка надається в обов'язковому порядку за заявою працівника один раз на календарний рік.

          Статтею 20 «Порядок надання соціальних відпусток» Закону про відпустки не передбачено вимоги визначати період надання такої відпустки у графіку відпусток, як це встановлено відносно надання щорічних відпусток (ст. 10 Закону про відпустки).

          Разом з тим Міністерство соціальної політики України в листі від 06.02.2018 р.№204/0/101-18/284  висказує думку, що з метою  уникнення накопичення таких відпусток і раціонального планування роботи підприємства сторонам трудового договору було б доцільно погоджувати надання соціальних відпусток на дітей окремим рядком у графіку відпусток.

          Ці питання можливо передбачити в локальних нормативних документах підприємства щодо планування  відпусток.

          Чинним законодавством не передбачено строку давності, після якого працівник втрачає право на додаткові соціальні відпустки. Якщо він з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за попередній рік чи за кілька років, то має право використати її, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі не використані ним дні цієї відпустки відповідно до статті 24 Закону про відпустки.

          Додатково див. лист Міністерства соціальної політики України від 06.02.2018 р.№204/0/101-18/284.

          Слід зауважити, що роз'яснення та листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони носять рекомендаційно-інформаційний характер.

 

 

ЗАПИТАННЯ:  Чи можна виплачувати в аванс заробітну плату за цілий місяць

ВІДПОВІДЬ:  Ні. Виплата заробітної плати раз на місяць є порушенням законодавства про працю

              Нагадуємо, що строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам визначено ст.  115 Кодексу законів про працю  та ст. 24 Закону України «Про оплату праці».

          Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.  

          Розмір заробітної плати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Він визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

          Першою половиною місяця вважається 15 календарних днів.

              Таким чином, заробітна плата за першу половину місяця – 15 календарних днів, має виплачуватись в період з 16 по 22 число, а за другу половину місяця – з 1 по 7 число наступного місяця.

 

          Виплата в аванс усієї суми заробітної плати, що належить працівнику за поточний місяць, є порушенням законодавства про оплату праці, оскільки в такому випадку буде порушено вимогу про виплату зарплати не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів.

 

          За порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше,  нiж за один місяць, чинним законодавством для винних осіб передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність, а для юридичних осіб та фізичних осіб, що використовують найману працю, також накладання штрафних санкцій у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, у 2019 році – це 12 519 гривень.

 

          Докладніше див. лист Міністерства праці та соціальної політики України від 09.12.2010 р. №912/13/155-10.

          Слід зауважити, що роз'яснення та листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони носять рекомендаційно-інформаційний характер.

 

 

 

 

 

 

Ст.інспектор ГУ Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б.Сорокін

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь